V avstrijski prestolnici bo letos že enajsto leto zapored potekal največji festival ulične umetnosti Calle Libre. Med 31. avgustom in 7. septembrom bo festival obarval dunajske ulice, kjer obiskovalce vseh starosti čaka bogat program, poln ustvarjalnih aktivnosti, interaktivnih delavnic in glasbenih nastopov.
Calle Libre, kar v španščini pomeni »svobodna ulica«, je festival sodobne urbane umetnosti, ki vsako leto doseže vrhunec ob Donavskem kanalu na Dunaju. Osemdnevni festival bo potekal v dunajskem okrožju Leopoldstadt, letošnja izvedba pa bo posvečena sporočilu »Comm:unity«, ki poziva h krepitvi skupnosti z umetnostjo in ustvarjalnostjo.
Obiskovalci se bodo lahko v okviru bogatega festivalskega programa udeležili vodenih ogledov uličnih umetnin, spoznavali tehnike stenskega oblikovanja in se srečali z umetniki. Potekale bodo tudi ustvarjalne delavnice, kjer bodo obiskovalci z uporabo trajnostnih materialov ustvarjali lastne dizajne in prispevali k preobrazbi urbanega okolja. V sklopu delavnic pa bodo lahko tudi sami prijeli za spreje in čopiče ter se preizkusili v ustvarjanju stenskih umetnin.
Vrhunec festivala bo preureditev več kot 20 metrov visokega zidu v stanovanjskem kompleksu Eveline-Andrlik-Hof, ki ga bo poslikal mednarodno priznani umetnik Nuno Viegas. Na eni izmed delavnic bodo lahko obiskovalci sodelovali pri ustvarjanju zidu Comm:unity, ki bo nastal z uporabo mešanih umetniških tehnik. Festival hkrati nudi tudi priložnost za ogled trajnostnih urbanističnih pobud z »Wir machen Wien« (sl. Oblikujemo Dunaj), platformo, ki združuje pobude Dunajčanov za izboljšanje mestnega okolja. Na kolesarski turi si bodo udeleženci lahko ogledali primere uspešnih preoblikovanj urbanih prostorov z ozelenitvami in barvitim preoblikovanjem ulic.
Calle Libre, ki na Dunaju poteka že od leta 2014, je postal največji festival ulične umetnosti v srednji Evropi. Doslej je gostil več kot 80 umetnikov in privabil več kot 10 tisoč obiskovalcev z vseh koncev sveta. Letos organizatorji še posebej poudarjajo moč umetnosti kot katalizatorja pozitivnih družbenih sprememb, saj želijo ustvariti varen prostor, kjer prevladujejo enotnost, solidarnost in skupne vrednote.