Inovativni 3D-tisk sterilne laboratorijske opreme

23.11.2023

Raziskovalci iz Avstrijskega centra za industrijsko biotehnologijo (acib) in dunajske Univerze za naravne vire in življenjske znanosti (BOKU) razvijajo postopek sterilnega 3D-tiskanja, s katerim bodo lahko proizvajali laboratorijsko opremo iz okolju bolj prijazne in razgradljive plastike. Tehnologija bo kmalu brezplačno na voljo v odprtokodni obliki, saj se zavzemajo za zmanjšanje laboratorijskih odpadkov po vsem svetu.

Laboratoriji po svetu proizvedejo 5,5 milijona ton nerazgradljivih plastičnih odpadkov na leto. Poleg tega so laboratoriji popolnoma odvisni od dobavnih verig plastike za enkratno uporabo, kar se je predvsem v kriznih časih izkazalo za zelo problematično, saj se lahko rok proizvodnje pomembnih zdravil, cepiv in tudi vsakodnevnih izdelkov bistveno podaljša in tako negativno vpliva na naše zdravje. Da bi se izognili odvisnosti od dobavnih verig in okolju škodljive plastike, se je ekipa raziskovalcev pod vodstvom Petra Satzerja, znanstvenika z Avstrijskega centra za industrijsko biotehnologijo (acib) in dunajske Univerze za naravne vire in življenjske znanosti (BOKU), odločila, da bo razvila nov postopek 3D-tiskanja. Z njim bodo laboratorijsko opremo lahko natisnili sami, poleg tega pa bodo za to uporabili okolju bolj prijazno plastiko. Erlenmajerice za enkratno uporabo in tudi celotne bioreaktorje bodo s pomočjo biokompatibilne, razgradljive polimlečne kisline tiskali z običajnimi 3D-tiskalniki. Končna cena posameznega izdelka naj bi znašala le 0,60 evra, medtem ko se trenutna cena na trgu giblje okoli 10 evrov za nerazgradljiv izdelek. Satzer poudarja, da bodo tudi erlenmajerice, ki jih bodo natisnili sami, ustrezale strogim kakovostnim merilom.

Raziskovalci poleg tega razvijajo tudi postopek za 3D-tiskanje sterilnih delov. »Trenutno stanje zahteva bodisi uporabo dragih izdelkov za enkratno uporabo, bodisi uporabo steklene posode, ki jo je treba očistiti z zamudnim in energetsko potratnim postopkom. S sterilnim 3D-tiskanjem bi se izognili trenutno obveznemu koraku sterilizacije po tisku, s čimer bi porabo energije in vode zmanjšali za več kot 90 odstotkov,« raziskavo komentira Peter Satzer.

Koncept 3D-tiskanja biorazgradljivih izdelkov bi lahko sčasoma razširili tudi na druge laboratorijske pripomočke. Tehnologijo bodo objavili v odprtokodni obliki in bo brezplačno na voljo tako posameznikom kot ustanovam. Satzer poudarja, da njihov namen ni komercializacija tehnologije, temveč »pomemben prispevek k temu, da biotehnološke raziskave na svetovni ravni postanejo še bolj zelene.«

Spletna stran Univerze za naravne vire in življenjske znanosti (v angleščini)
Spletna stran Avstrijskega centra za industrijsko biotehnologijo (acib) (v angleščini)
 
Kontakt
Irena Smodiš
Predstavnica za medije
T +386 1 320 77 75
M +386 40 397 401
smodis@viennaoffices.si