Prater, eden izmed najbolj priljubljenih zabaviščnih parkov na svetu, je že več kot 250 let nepogrešljiv del identitete Dunaja. V petek, 15. marca, so v bližini dunajskega velikega kolesa otvorili novi Muzej Pratra, ki nudi vpogled v njegovo bogato zgodovino.
Redkokateri zabaviščni park na svetu je tako tesno povezan z identiteto mesta, kot je Prater povezan z Dunajem. Že več kot 250 let je ena glavnih dunajskih znamenitosti, v kateri uživajo tako številni turisti kot tudi domači obiskovalci. Dunajsko veliko kolo je postalo tudi eden glavnih simbolov mesta in je uprizorjeno na številnih razglednicah in spominkih, ki jih obiskovalci Dunaja v spomin na potovanje odnesejo s sabo.
Muzej Pratra, ki je bil v preteklih desetletjih del manjšega dunajskega planetarija, je 15. marca odprl svoja vrata na novi lokaciji v parku Prater. V primerjavi s starim muzejem ima nova stavba dvakrat več uporabne površine. Poleg 200 kvadratnih metrov razstavnega prostora se v pritličju razprostira še 110 kvadratnih metrov velika avla, do katere je vstop brezplačen in ki omogoča tudi organizacijo dogodkov. Muzej razpolaga s stotinami razstavnih izdelkov, ki pričajo o bogati preteklosti zabaviščnega parka. Med njimi so obnovljeni vrtiljaki, vlakci, igralni avtomati in lutke. Razstavljene so številne originalne kuriozitete, kot je na primer avtomat za poročno posredovanje, ki je v zameno za denar vsakemu obiskovalcu vrnil opis bodoče žene ali moža.
V ospredju razstave je tudi zgodovinski kulturni spomin na zabaviščni park, ki je bil velikokrat ovekovečen v glasbi, filmu in književnosti, na primer pri Mozartu, v besedilih Elfriede Jelinek ali v znamenitem v filmu »Tretji človek« režiserja Carola Reeda. Poleg tega muzej zabaviščni park predstavlja tudi kot izobraževalno središče. Dunajčani so se v njem pogosto prvič srečali z eksotičnimi živalmi, posebno pozornost pa so v Pratru namenili tudi človeški anatomiji.