Na Dunaju so to kurilno sezono začeli odpadno toploto največjega avstrijskega podatkovnega centra uporabljati za ogrevanje bolnišnice v Floridsdorfu. Gre za edinstven koncept ogrevanja, s katerim si mesto Dunaj utira pot do energetsko neodvisne prihodnosti.
Uporaba lokalnih virov toplote je ključnega pomena za energetski prehod. Dunajsko energetsko podjetje Wien Energie in ameriško podjetje Digital Realty sta razvila v Evropi edinstven koncept uporabe odpadne toplote, ki bi lahko v prihodnje igral pomembno vlogo pri energetskem prehodu. V preteklem letu in pol so ob bolnišnici Floridsdorf namestili sistem toplotnih črpalk, ki je povezan s hladilnim sistemom največjega podatkovnega centra v Avstriji. Z letošnjo kurilno sezono so tako začeli reciklirati odvečno toploto iz strežniških prostorov, s katero zdaj ogrevajo bolnišnico.
Podatkovni center in kliniko povezuje podzemna napeljava. Sistem pridobiva toplotno energijo iz hladilne vode v računalniškem centru, ki se segreje na približno 26 stopinj Celzija, in jo prek cevi v ločenem vodnem krogu dovaja v energetski center klinike. Toplotne črpalke to toploto nato koristijo za ogrevanje bolnišnice. Ohlajena voda steče nazaj v računalniški center, kjer jo ponovno uporabijo za hlajenje.
Z odpadno toploto podatkovnega centra bodo lahko zagotovili med 50 in 70 odstotkov potreb bolnišnice po ogrevanju in tako prihranili do 4.000 ton ogljikovega dioksida na leto. Peter Hanke, dunajski mestni minister za finance in gospodarstvo, poudarja, da gre za zmagovalno kombinacijo: »Bolnišnica Floridsdorf se bo oskrbovala z lokalno toploto, podjetje Wien Energie bo storilo korak naprej proti podnebno nevtralnemu daljinskemu ogrevanju, podatkovni center podjetja Digital Realty pa bo še bolj trajnosten.«
»Prav s takšnimi projekti dosegamo napredek pri varstvu okolja. Ta koncept bo postal zgled za vso državo. Zaradi tega smo v okviru našega programa za spodbujanje varstva okolja finančno podprli pionirje na Dunaju,« je nad novim sistemom daljinskega ogrevanja navdušena avstrijska okoljska ministrica Leonore Gewessler.
Bolnišnico Floridsdorf so otvorili leta 2019 in že od samega začetka velja za zgled varčne porabo virov in energije. Pri gradnji so se na primer izognili uporabi PVC-ja, objekt za hlajenje uporablja daljinsko hlajenje, ob bolnišnici so znatno razširili mrežo kolesarskih poti in zgradili veliko parkirišče za kolesa. Na strehi bolnišnične garaže so postavili fotovoltaični sistem, s katerim bolnišnica letno prihrani 337 ton emisij ogljikovega dioksida.