Od 16. do 18. oktobra 2024 se je deset uglednih dnevnih medijev iz mednarodne mreže Mesta Dunaj odpravilo v avstrijsko prestolnico, da bi se seznanili z dunajsko strategijo za energetski prehod. Poudarek delegacije je bil na vodilnih projektih, novinarjem pa je na vprašanja odgovarjal mestni minister za podnebje Jürgen Czernohorszky. Iz Slovenije se je obiska udeležil novinar Miha Turk iz časnika Dnevnik.
Delegacija se je začela z ogledom fotovoltaičnih sistemov na strehi dunajske mestne hiše. Novinarji so si ogledali vseh 572 modulov, od katerih vsak doseže največjo moč 0,410 kilovata, kar na letni ravni prihrani približno 130 ton CO2. Fotovoltaični sistem na strehi je viden le iz ptičje perspektive, saj s tem ohranjajo status spomeniško zaščitene stavbe. Obisk mestne hiše so zaključili z vožnjo s krožnim dvigalom paternoster, enim izmed štirih še obstoječih tovrstnih dvigal, ter ogledom plesne dvorane.
V nadaljevanju je sledila predstavitev dunajske podnebne ekipe. Novinarje so posebej zanimale možnosti sodelovanja med politiki in upravo, ki prebivalcem Dunaja omogočajo, da na okolju prijazen način soustvarjajo svoje življenjsko okolje in uresničujejo svoje ideje. Zadnja točka dnevnega programa je bila predstavitev ekipe mestnega podjetja za svetovanje o prenovi zgradb Hauskunft, na kateri so razpravljali o načinih za prispevanje k cilju ogljične nevtralnosti Dunaja do leta 2024.
Drugi dan je mestni minister Jürgen Czernohorszky predstavil ambiciozno strategijo za energetski prehod Dunaja ter odgovarjal na številna vprašanja novinarjev o širokem naboru ukrepov. Ti vključujejo energetsko prenovo stavb, širitev uporabe obnovljivih virov energije v javnih mestnih storitvah in trajnostno mobilnost, s katerimi želi Dunaj zmanjšati emisije toplogrednih plinov in zaščititi svoje prebivalce pred posledicami podnebnih sprememb.
Delegacija je nato obiskala dunajsko čistilno napravo ebswien, kjer so si novinarji pobližje ogledali inovativni projekt pridobivanja čiste energije, znan kot E_OS (Energy Optimisation Sludge Treatment). Ta naprava od leta 2020 iz odpadnega plina proizvaja več kot 100 odstotkov energije, potrebne za obdelavo odpadne vode. Letno s tem projektom prihranijo 40.000 ton CO2. Družba ebswien zgošča in segreva blato, ki nastaja kot stranski produkt čiščenja odpadnih voda, ter ga transportira v šest greznic, visokih 35 metrov. Ob izključitvi zraka nastaja tam odpadni plin, ki je pretežno sestavljen iz energijsko bogatega metana – obnovljivega vira energije. Kanalizacijski plin se nato pretvori v električno energijo in toploto v soproizvodnih elektrarnah.
Na ulici Geiselbergstraße 38 si je delegacija ogledala enega izmed vodilnih projektov pobude »100 projektov brez plina«. Program vključuje projekte, ki ponazarjajo uspešen prehod iz ogrevanja na plin na sisteme, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Poseben poudarek je na večnadstropnih stanovanjskih zgradbah, ki niso priključene na daljinsko ogrevanje. Objekt na Geiselbergstraße je bil temeljito obnovljen in preurejen, zračne toplotne črpalke pa zdaj preko cevi na stopniščih oskrbujejo 39 prenovljenih enot z okolju prijazno energijo.
S predstavitvijo ogrevalnega načrta Dunaja so novinarji dobili podrobne informacije o najprimernejših rešitvah za oskrbo s toploto v zgradbah, ki se trenutno še vedno ogrevajo z oljem ali plinom na posameznih območjih.
Večdnevni obisk delegacije se je 18. oktobra zaključil s predstavitvijo dunajske Agencije za trajnostni in inovativni razvoj urbanih okolij (Urban Innovation Vienna), ki je predstavila svoje svetovalne storitve za prehod na trajnostne vire energije. Te so namenjene podjetjem za upravljanje nepremičnin, združenjem lastnikov, interesnim skupinam in drugim podjetjem, s ciljem doseči podnebno nevtralnost mesta do leta 2040.